Napisane przez: gosiaczekdomke | 27/11/2009

Dzieci z Domu Dziecka czują się gorzej traktowane,ponieważ:

1.Dzieci,które trafiają do Domów Dziecka najczęściej miały swoje domy,rodzinę i w ich świadomości zawsze tkwi myśl powrocie do domu nie ważne,jak on nie był.To rozdarcie pomiędzy domem dziecka a domem rodzinnym sprawia, że dziecko wzrastając, podlega swoistej dwuwładzy wychowawców i rodziców,co bardzo wpływa na psychikę dziecięcą.

2.Dzieci z Domu Dziecka czują się gorzej traktowane od innych,gdyż w placówce muszą się dostosować do regulaminów i rygorów życia zbiorowego.Dom dziecka funkcjonuje według ustalonego rytmu: pobudka, mycie, sprzątanie pościeli, śniadanie, wyjście do szkoły, powrót, obiad, czas na odpoczynek, odrabianie lekcji, kolacja, toaleta wieczorna i cisza nocna. Dla większości dzieci dostosowanie się do tego rytmu stanowi dużą trudność. W domu rodzinnym panował pod tym względem całkowity luz. Dziecko po przybyciu do placówki czuje się jak umieszczone w klatce dzikie zwierzę, żyjące dotąd na wolności. Największy problem stanowi szkoła. Po latach swobodnego życia, z dnia na dzień, każe się dziecku czytać, pisać, odrabiać lekcje i codziennie chodzić do szkoły. Stąd bierze się powszechność wagarów wśród wychowanków domów dziecka i problemy wychowawcze, jakie stwarzają w szkole.

3.Dzieci z Domu Dziecka nie mają tak,jak ich rówieśnicy normalnych rodziców,ich „chwilowymi rodzicami” są opiekunowie placówki.Dzieci często przyzwyczajają się do nich nie zdając sobie sprawę,że dany wychowawca o konkretnej godzinie wyjdzie i przyjdzie następny.

4.Dzieci często mają tak zwane POCZUCIE TYMCZASOWOŚCI,dzieci ciągle żyją w przekonaniu szybkiego powrotu do domu,dlatego nie starają się zawierać bliższych anjomości z rówieśnikami,wręcz odwrotnie.

5.Wychowankowie domów dziecka mają silne poczucie inności wobec kolegów, z którymi stykają się w szkole, na wakacjach czy gdziekolwiek indziej. Z reguły nie mówią, gdzie mieszkają i dlaczego właśnie tam. Świat ze swej strony czyni wiele, by ową inność podkreślić. W razie jakiejś szkolnej awantury, na przykład kradzieży, wychowankowie domu dziecka zawsze są pierwszymi podejrzanymi. Poczucie inności wiąże się z poczuciem napiętnowania, niższej wartości, braku kompetencji i mocnym przeświadczeniem o usytuowaniu na niższych szczeblach drabiny społecznej. Wszystko to pogłębia ich lęk przed światem, skłania do zamykania się przed nim, nieufności a nawet wrogości. Wielu spośród wychowanków domów dziecka napotykając na kłopoty w dorosłym samodzielnym życiu, nie wierzy w szansę ich pokonania i w konsekwencji przegrywa. Większość z nich ma problemy z nawiązywaniem właściwych relacji emocjonalnych i społecznych. Brak pozytywnych wzorców ojca i matki utrudnia im pełnienie tych ról w dorosłym życiu we własnej rodzinie prokreacyjnej.

6.Wychowawcy pracujący w domach dziecka, w których przebywa kilkudziesięciu podopiecznych, standardowo od 30-80 nie mogą sobie pozwolić na to by zajmować się tylko jednym dzieckiem, nawet gdyby ono rzeczywiście tego wymagało. A już pomijając fakt samodzielności, przeciętny sześciolatek potrzebuje wsparcia ze strony dorosłych, oczekuje przytulenia, pocieszenia, rozmowy, zainteresowania się jego sprawami. Tymczasem w takich placówkach są najczęściej ważniejsze sprawy, niż zapłakane, cicho siedzące w kącie dziecko, np. kilka lat starszy kolega okradł sklep i trzeba czekać na przyjazd policji, albo jakiś inny nastolatek wrócił ze szkoły w stanie silnego upojenia alkoholowego i wszyscy podenerwowani oczekują na pogotowie.

7.Dziecko z Domu Dziecka musi także zzetknąć się z okrutną rzeczywistością w momencie pójścia do szkoły,kiedy to patrzy na kolegów i koleżanki,które mają ładne ciuchy,kolorowe plecaki i nowe książki, bo placówki załóżmy nie stać na zakup książek, albo ma ważniejsze wydatki, więc daje dziecku na odczepne stare książki, uzupełnione ćwiczeniówki po starszych kolegach, zniszczony plecak, za małe spodenki na W-F…
Bardzo często dzieci te są w szkole dyskryminowane, bo dziwnie mówią, głupio się ubierają, w młodszym wieku płaczą bez powodu, a kiedy są już starsze najczęściej reagują agresją, więc lepiej się z nimi nie zadawać…

8.Poza tym podopieczny domu dziecka – mówiąc fachowo – posługuje się innym kodem językowym, ma ubogi zasób słownictwa zarówno biernego, jak i czynnego i zdarza się, że nie rozumie poleceń nauczyciela, nie potrafi odpowiedzieć na proste zdawałoby się pytanie, np. jak spędziło wakacje, nie umie napisać kilku sensownych zdań, nie mówiąc już o jakimś wypracowaniu, nie czyta zadanych lektur, itd. Najczęściej posądzone o złośliwość, głupotę i lenistwo jest gdzieś na szarym końcu klasy, czasem z powodu bardzo poważnych zaniedbań środowiskowych trafia do szkoły specjalnej. A jeśli jakimś cudem przetrwa w szkole masowej, to w najlepszym razie skończy zawodówkę, bo wg. wyliczeń fundacji „Robinsona Cruzoe” tylko 1% wychowanków domu dziecka rozpoczyna studia.

W ZWIĄZKU Z TYM,ŻE ZBLIŻAJĄ SIĘ ŚWIĘTA UWAŻAM,ŻE WARTO OBEJRZEĆ TEN FILMIK

http://www.maluchy.pl


http://www.mojapolska.az.pl/dzieci_z_bidula.html

JAK TAM JEST??
Wielu ludzi może mówić różne rzeczy na temat Domów Dziecka,jednak nikt tak naprawdę nie może powiedzieć nic konkretnego dopóki sam tam się nie znajdzie,jako odwiedzający,wolontariusz itd.Poniższymi zdjęciami postaram się przybliżyć obraz Domu Dziecka,ale musimy pamiętać,że to nie da nam odpowiedzi na pytanie,dlaczego dzieci z tych placówek czują się gorzej traktowane od innych rówieśników,jedynie przybliży wygląd zewnętrzny Domów Dziecka i ich wychowanków.Namawiam jednak,aby przy oglądaniu tych zdjęć przyjrzeć się głębiej mimice twarzy,oczom i wyglądzie dzieci.

http://foto.scigacz.pl/cache/imgs/_w750/gallery/relacje/Motocyklisci_dzieciom_z_domu_dziecka/dzieci_z_domu_dziecka_z_prezentami.jpg”


http://www.se.pl/media/pics/2009/09/03/K2_DZIECI_SK_460×370.jpg

http://www.ilo.opole.pl/galeria/zdjecia/Wizyta%20w%20domu%20dziecka%2026%20listopada%202008/WIZYTA%20W%20DOMU%20DZIECKA%201.JPG

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: